KFCA | KFCA Awards
15569
page-template-default,page,page-id-15569,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,overlapping_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

KFCA Awards

2015 Russell Athletics/Kentucky Football Coaches Association Awards
Class 1A Coach School Player School
District 1 Al Starnes Crittenden Co Josh Bigbee Russellville
District 2 Ron Koontz Bethlehem Kendon Young Campbellsville
District 3 Todd Crumbacker Holy Cross Evan Perry Holy Cross
District 4 Noel Rash Beechwood Brett Slusher Beechwood
District 5 Brian Washington Paris HS Koabe Garred Paris
District 6 Joe Chirico Paintsville Kash Daniel Paintsville
District 7 Bart Elam Pineville Tucker Woolum Pineville
District 8 Chris McNamee Pikeville Daric Pugh Pikeville
Undefeated Brian Washington Paris HS    
Undefeated Joe Chirico Paintsville    
 
Class 2A
District 1 Joe Morris Mayfield Tre Hornbuckle Murray
Distrcit 2 John Edge Ownsboro Catholic Ray Zuberer Owensboro Catholic
District 3 John Petett Monroe Co Ty Mink Monroe Co
District 4 Eric Sagrecy Washington Co Jacob Paulson CAL
District 5 Jeff Barth Walton-Verona Cam Rose Carroll Co
Distrcit 6 Dan Waggener Newport Catholic Charles Gaines Lloyd Memorial
District 7 Clay Clevenger Danville Stephen Ray Danville
District 8 Eddie Melton Leslie Co Dalton Frasure Prestonburg
 
Class 3A
District 1 David Barnes Caldwell Co Dee Cain Caldwell Co
District 2 Mark Brown Elizabethtown HS Berneil Cecil Elizabethtown
District 3 Ty Scroggins Central Myron Norfleet Central
District 4 Mark Perry Lexington Catholic Josiah Robbins Boyle Co
District 5 Kevin Brown West Carter Braden Brown West Carter
District 6 Philip Haywood Belfry Grant Kiser Lawrence Co
District 7 John Paul Chapman Knott Co. Central James Fletcher Collins Breathitt Co
District 8 Justin Haddix Corbin Harley Lambert Corbin
Undefeated Mark Brown Elizabethtown HS    
400th WIN Philip Haywood Belfry HS    
 
Class 4A
District 1 Marc Adam Clark Hopkinsville Jalen Johnson Hopkinsville
District 2 Brandon Smith South Warren Austin McElwain South Warren
District 3 Chad Lewis John Hardin Shay Stone John Hardin
Distrcit 4 Mike Marksbury Spencer Co Logan Holbrook Sencer Co
District 5 David Buchanan Mercer Co Grayson Blevins Mercer Co
District 6 Shawn Thompsn Wayne Co Dalton Garner Wayne Co
District 7 Dan Woolley Scott Deondre Pleasant Scott
District 8 Chris Mullins Greenup Co Quentin Baker Ashland Blazer
Undefeated Brandon Smith South Warren    
 
Class 5A
District 1 Jay Fallin Owensboro Keyron Catlett Christian Co
District 2 Chris Seabolt Greenwood Jackson Adams Greenwood
District 3 Jamie Reed South Oldham Starr Thompson South Oldham
District 4 Joshua Abell Fern Creek Lamarius Kinslow Fern Creek
District 5 Brian Weinrich Highlands Cam Pitzer Covington Catholic
District 6 Jon Clark Madison Southern Payton Skidmore Madison Southern
District 7 Johnny Hines Pulaski Co Riley Hall Pulaski Co
District 8 Chris Larkey North Laurel Jaylen Williams Letcher Co. Central
 
Class 6A
District 1 Matt Brannon Daviess Co John Stratton Daviess Co
District 2 Tim Mattingly Central Hardin Darius Barber Central Hardin
District 3 Chris Wolfe Male Hayden Shelton Male
District 4 Bob Beatty Trinity Rodjae Burns Trinity
District 5 Randy Borchers Cooper Marcus Watson Cooper
District 6 Jeff Marksberry Simon Kenton Dillion Powell Simon Kenton
District 7 Jim McKee Scott Co Keith Guy Scott Co
District 8 Antoine Sims Tates Creek Walker Wood Lafayette
Undefeated Chris Wolfe Male    
Undefeated Jeff Marksberry Simon Kenton    
 
BOLD Coach of the Year   Player of the Year  

 

 

2014
Kentucky Football Coaches Association’s Awards
         
BOLD Coach of the Year   Player of the Year  
         
Class 1A Coach School Player School
District 1 John Myers Russellville Tacorian Darden Russellville
District 2 Todd Crumbacker L-ville Holy Cross Ryan Kaelin L-ville Holy Cross
District 3 Noel Rash Beechwood Kyle Fieger Beechwood
District 4 Craig Foley Frankfort Jalen Washington Frankfort
District 5 Dale Estes Campbellsville Skylar Griffith Williamsburg
District 6 J. B. Donahue Harlan Brandon Jones Hazard
District 7 Michael Salmons Raceland Connor Messer Raceland
District 8 Chris McNamee Pikeville Mack Little South Floyd
Undefeated Regualr Season Regular Season      
  Chris McNamee Pikeville    
  Jerry Herron Williamsburg    
 
Class 2A        
District 1 David Barnes Caldwell Co Elijah Sindelar Caldwell Co
District 2 John Edge Owensboro Catholic Ray Zuberer Owensboro Catholic
District 3 Fred Harbison Metcalfe Co Marquez Trigg Glasgow
District 4 Kyle Boblitt Thomas Nelson Keanu Young Bardstown
District 5 Jeff Barth Walton Verona Mason Compton Walton Verona
District 6 Dan Wagner Newport Catholic Jake Smith Newport Catholic
District 7 Clay Clevenger Danville Nick Whitman Lexington Chrhistian
District 8 John Derossett Prestonburg Jarred Jarrell Prestonsburg
100th WIN John Edge Owensboro Catholic    
 
Class 3A        
District 1 Mike Rogers Paducah Tilghman Djuan Sherrill Paducah Tilghman
District 2 Travis Gay Adair Co Jordan Lasley Adair Co
District 3 Mark Brown Elizabethtown Berneil Cecil Elizabethtown
District 4 Justin Haddix Corbin Corey Taylor Corbin
District 5 Mike Jones Estill Co Trevor Jones Estill Co
District 6 T J Maynard Russell Jacob McKee Russell
District 7 Scotty McCoy Magoffin Co James Fletcher Collins Breathitt Co
District 8 Philip Haywood Belfry Austin Hatfield Belfry
Undefeated Regular Season   Brandon Smith South Warren HS  
100th WIN Ty Scroggins Central    
 
Class 4A        
District 1 Joe Prince Owensboro Nick Locher Owensboro
District 2 Doug Preston Franklin-Simpson Willie Reynolds Warren East
District 3 Mike Marksbury Spencer Co Arien Beasley North Oldham
District 4 Matt Wright Faridale Max Cole Faridale
District 5 Mark Perry Lexington Catholic Jaylen Jones Lexington Catholic
District 6 Scott Russell Knox Central Sam Carr Clay Co
District 7 Dave Wirth Covington Catholic Beau Hoge Highlands
District 8 Ray Graham Rowan Co Quinton Baker Ashland Blazer
Undefeated Regular Season Regular Season Jim Matney Johnson Central  
250th WIN Dale Mueller Highlands    
 
Class 5A        
District 1 Marc Clark Hopkinsville Cody Crider Graves Co
District 2 Kevin Wallace Bowling Green Ben Holt Bowling Green
District 3 Preston King Iroquois Milik Lewis Iroquois
District 4 Dan Leasor Bullitt Central Trevor Carnall Bullitt Central
District 5 Randy Borchers Cooper Torey Armstrong Cooper
District 6 Mike Bowlin East Jessamine Zack Carmichael Anderson Co
District 7 Larry French Southwestern Damian Harris Madison Southern
District 8 Jason Chappell Whitley Co Nathan Pray Perry Central
250th WIN Kevin Wallace Bowling Green HS    
 
Class 6A        
District 1 Jack Haskins McCracken Co Zaire Hughes McCracken Co
District 2 Tim Mattingly Central Hardin Seth Bryan Central Hardin
District 3 Chris Wolfe Male Davis Mattingly Male
District 4 Gary Wheeler Butler Demondre Banks Butler
District 5 Mike Jackson Ballard Sean Hammonds Ballard
District 6 Dave Brossart Dixie Heights Drew Moore Dixie Heights
District 7 Frank Parks Bryan Station Clay McKee Scott Co
District 8 Eric Shaw Lafayette Lucky Jackson Lafayette
 
100th WIN Jeff Marksberry Simon Kenton HS    
Undefeated Regular Season        
  Chris Wolfe Male    
  Tim Mattingly Central Hardin    
 
BOLD Coach of the Year   Player of the Year  

 

 

 

2013
Kentucky Football Coaches Association’s Awards
Class Player of the Year School Coach of the Year School
1A District 1 Jake Guhy Mayfield Joe Morris Mayfield
District 2 Conner Ballard Bethlehem Ron Koontz Bethlehem
District 3 Jalen Washington Frankfort Steve Fromeyer Eminence
District 4 Mitchell Cody Ludlow Rick Hornsby Ludlow
District 5 Chris Helton Williamsburg Jerry Herron Williamsburg
District 6 Brandon Jones Hazard Bart Elam Pineville
District 7 Daylin Beach Raceland Joe Chirico Paintsville
District 8 Cody Estep Pikeville Chris McNamee Pikeville
100th win John Myers Russellville
100th win Craig Foley Frankfort
100th win Mark Dixon Hazard
CLASS A Jake Guhy Mayfield Ron Koontz Bethlehem
2A District 1 Elijah Sindelar Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
District 2 Houston Hartz Owensboro Catholic John Edge Owensboro Catholic
District 3 Evan Jaggers Green Co Fred Harbison Metcalfe Co
District 4 Dylan Byrd DeSales Stefon LeFors CAL
District 5 Nate McCoy Gallatin Co Tim Browning Gallatin Co
District 6 Kagan Skidmore Somerset Randy Frazier Middlesboro
District 7 Jalen Beal Covingthon Holy Cross Matthew Schmitz Newport
District 8 Dylan Hamilton Betsy Layne Eddie Melton Leslie Co
Undefeated David Barnes Caldwell Co
150th win Al Starnes Crittenden Co
CLASS 2A Elijah Sindelar Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
3A District 1 Derek Overstreet Paducah Tilghman Randy Wyatt Paducah Tilghman
District 2 Jay Eblen South Warren Mark Nelson South Warren
District 3 Austin Hartsell Henry Co Jason Spencer Henry Co
District 4 Tyler Guffey Wayne Co Shawn Thomspn Wayne Co
District 5 Brent Holman Bourbon Co John Hodge Bourbon Co
District 6 Rashon Nelson Mason Co David Buchanan Mason Co
District 7 Kody Thornsberry Morgan Co Russ Shearer Jackson Co
District 8 Sani Warren Belfry Philip Haywood Belfry
Undefeated John Hodge Bourbon Co
Undefeated David Buchanan Mason co
Undefeated Shawn Thompson Wayne Co
CLASS 3A Tyler Guffey Wayne Co Shawn Thompson Wayne Co
4A District 1 Nick Locker Owensboro Joe Prince Owensboro
District 2 Charlie Trapp Allen Co.-Scottsville Doug Preston Franklin-Simpson
District 3 Lawson Page Collins Jerry Lucas Collins
District 4 Jonathon Breeding Nelson Co Jamie Egli Nelson Co
District 5 Evan Fletcher Russell Co Bill Sharp Russell Co
District 6 Josiah Robins Boyle Co Larry French Boyle Co
District 7 Drew Houliston Highlands Ben Nevels Holmes
District 8 Quinton Baker Ashland Chris Mullins Greenup
Undefeated Larry French Boyle Co
Undefeated Jim Matney Johnson Central
CLASS 4A Lawson Page Collins Joe Prince Owensboro
5A District 1 Cody Crider Graves Co Lance Gregory Graves Co
District 2 Devin Hayes Bowling Green Kevin Wallace Bowling Green
District 3 Matt Elam John Hardin Chad Lewis John Hardin
District 4 Trevor Carnell Bullitt Central Darrell Vincent Bullitt East
District 5 Drew Barker Conner Jamie Reed South Oldham
District 6 Devin Taylor West Jessamine Dan Gooch Montgomery Co
District 7 Damien Harris Madison Southern Johnny Hines Pulaski Co
District 8 Carson Whitehead Harlan Co Tom Larkey Harlan Co
Undefeated Kevin Wallace Bowling Green
Undefeated Pulaski Co Johnny Hines
100th win Mark Peach Anderson co
CLASS 5A Drew Barker Conner Johnny Hines Pulaski Co
6A District 1 Jordan Troutman McCracken Co Jack Haskins McCracken Co
District 2 Jonah Shacklett Meade Co Mark Perry  Central Hardin
District 3 Joe brown Butler Gary Wheeler Butler
District 4 Davis Mattingly Male Chris Wolfe Male
District 5 Will Bush Ballard Joe Nichols Fern Creek
District 6 Brenan Kuntz Simon Kenton Jeff Marksberry Simon Kenton
District 7 Scott Daniel Scott Co Jim McKee Scott Co
District 8 R. J. Taylor Tates Creek Mike Harmon Tates Creek
Undefeated Jim McKee Scott Co
Undefeated Jeff Marksberry Simon Kenton
200th win Sam Simpson Henry Clay
200th win Paul Rains Paul L. Dunbar
CLASS 6A Scott Daniel Scott Co Jim McKee Scott Co

 

 

2012
Kentucky Football Coaches Association’s Awards
Player of the Year School Coach of the Year School
1A
1A District 1 Jonathan Jackson Mayfield Joe Morris Mayfield
1A District 2 Jordon Duff Kentucky Country Day Matthew Jones Kentucky Country Day
1A District 3 Max Nussbaum Beechwood Noel Rash Beechwood
1A District 4 Aaron Jackson Frankfort Craig Foley Frankfort
1A District 5 Jacob Jeffers Williamsburg Jerry Herron Williamsburg
1A District 6 Ty Saragas Harlan Mark Dixon Hazard
1A District 7 Devin Turner Fairview Nathan McPeek Fairview HS
1A District 8 Weston Little South Floyd Chris McNamee Pikeville
undefeatd 10-0 Nathan McPeek Fairview HS
150th win Joe Morris Mayfield
CLASS 1A Player of the Year Coach of the Year-TBA
Jonathan Jackson Mayfield Craig Foley Frankfort
2A
2A District 1 Jalyn Boyd Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
2A District 2 Justin Hamilton Hancock Co John Edge Owensboro Catholic
2A District 3 Quentel Bradley Glasgow Rick Wood Glasgow
2A District 4 Dylan Byrd DeSales Stefan Lefors Christian Academy
2A District 5 Tyshaun Embs Carroll Co Adam Fowler Owen Co
2A District 6 Dylan Hayes Newport Catholic Josh Stratton Lloyd Memorial
2A District 7 Devonta Alcorn Danville Ray Graham Lexington Christian
2A District 8 Jarred Jarrell Prestonsburg Jonathan Parsons Betsy Layne
undefeated 10-0 John Edge Owensboro catholic
150th win John DeRossett Prestonsburg
CLASS 2A Player of the Year Coach of the Year-TBA
Devonta Alcorn Danville Ray Graham Lexington Christian
3A
3A District 1 Jayven Jones Trigg Co Coby Lewis Trigg Co
3A District 2 Chad Wilson Monroe Co John Petett Monroe Co
3A District 3 Caleb Canter Larue Co Josh Jaggers Larue Co
3A District 4 Alex Bolin Casey Co Shawn Thompson Wayne Co
3A District 5 Kentayvus Hopkins Bourbon Co Reed Fields Bath Co
3A District 6 Rashon Nelson Mason Co David Buchanan Mason Co
3A District 7 Kody Thornsberry Morgan Co Brian Turner Morgan Co
3A District 8 Justin Johnson Belfry Philip Haywood Belfry
undefeated 10-0 John Hodge Bourbon Co
undefeated 10-0 Mike Holcomb Breathitt Co
CLASS 3A Player of the Year Coach of the Year-TBA
Kentayvus Hopkins Bourbon Co John Petett Monroe Co
4A
4A Distrcit 1 DeJuan Sherrill Lone Oak Joe Prince Owensboro
4A District 2 Eli Brown Warren East Ben Bruni Warren East
4A District 3 Deandre Farris Collins Mike Marksbury Spencer Co
4A District 4 Boo Crabtree Fairdale Lakunta Farmer Doss
4A District 5 Kyle Bolin Lexington Catholic Bill Letton Lexington Catholic
4A District 6 Nick Britt Russell Co Evan Napier Clay Co
4A District 7 Donavon McCoy Highlands Terry Brown Pendleton Co
4A District 8 Cade O’Bryan Ashland Blazer Jim Matney Johnson Central
undefeated 10-0 Ben Bruni Warren East
undefeated 10-0 Bill Sharp Russell Co
CLASS 4A Player of the Year Coach of the Year
Nick Britt Russell Co Ben Bruni Warren East
5A
5A District 1 Zack Katzman Graves Co Lance Gregory Graves Co
5A District 2 Dakota Madison Greenwood Greg Cavanah Greenwood
5A District 3 Dominick Brown John Hardin Mark Brown John Hardin
5A District 4 Zach Shipley Shelby Co Todd Shipley Shelby Co
5A District 5 Cameron Fogle Conner Dan Wooley Scott
5A District 6 Ryan Timmons Franklin Co Chris Tracy Franklin Co
5A District 7 Damien Harris Madison Southern Jonathan Clark Madison Southern
5A District 8 Jake Middleton Harlan Co James Black Whitley Co
undefeated 10-0 Mark Brown John Hardin
undefeated 10-0 Kevin Wallace Bowling Green
undefeated 10-0 Chris Tracy Franklin Co
100th win John Hines Pulaski Co
CLASS 5A Player of the Year Coach of the Year
Ryan Timmons Franklin Co Chris Tracy Franklin Co
6A
6A District 1 Cade Wilke Henderson Co Clay Clevenger Henderson Co
6A District 2 John Clark Meade Co Mark Perry Central Hardin
6A District 3 Spencer Sumpter PRP Jason Hiser PRP
6A District 4 Charle Walker St. Xavier Mike Glaser St. Xavier
6A District 5 Cody Wolf Eastern Mike Jackson Ballard
6A District 6 Tyler Durham Campbell Co David Brossart Dixie Heights
6A District 7 Scott Daniel Scott Co Jim McKee Scott Co
6A District 8 Dennis Oxendine Tates Creek Carl Hayden Lafayette
undefeated 10-0 Jason Hiser Pleasure Ridge Park
100th win Chris Wolfe Male HS
CLASS 6A Player of the Year Coach of the Year
Scott Daniel Scott Co Mike Glaser St. Xavier HS