KFCA | District Player/Coach of the Year
15571
page-template-default,page,page-id-15571,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,overlapping_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

District Player/Coach of the Year

2016 Russell Athletics/Kentucky Football Coaches Association’s
District Player & Coach of the Year Awards

 

 COACHSCHOOLPLAYERSCHOOL
Class 1A
District 1John MeyersRussellvilleDevon NesbettCrittenden Co
District 2Dale EstesCampbellsvilleMatthew HaganBethlehem
District 3Craig FoleyFrankfortHunter ConwayFrankfort
District 4Rick HornsbyLudlowJustin BlackburnLudlow
District 5Brian WashingtonParis HsZach RichardsonNicholas Co
District 6Joe ChiricoPaintsville HSKent PhelpsPaintsville
District 7Bart ElamPinevilleTucker WoolumPineville
District 8Chris McNameePikevilleCory SmithHazard
UndefeatedJoe ChiricoPaintsville HS
Class 2A
District 1Joe MorrisMayfieldTrajon BrightMayfield
District 2Ryan EmmickButler CoRex HendersonButler Co
District 3Jeff GarmonGlasgowBen HughesGlasgow
District 4Stefan LeforsChristain Acad.Jacob PaulsonChristian Acad.
District 5Jeff BarthWalton-VeronaHunter RuberWalton-Verona
District 6Dan WagnerNewport CatholicDerick BarnesCov. Holy Cross
District 7Ethan AtchleyLexington ChristianZach DampierDanville
District 8Eddie MeltonLeslie CoWes HagerPrestonburg
UndefeatedEthan AtchelyLexington Christian
UndefeatedJoe MorrisMayfield
200th WINJoe MorrisMayfield
Class 3A
District 1David BarnesCaldwell CoShane BurnsCaldwell Co
District 2Mark BrownElizabethtownDaniel CaudillEdmonson Co
District 3David ClarkBardstownCorey JohnsonCentral
District 4Mark PerryLexington CatholicWanDale RobinsonWestern Hills
District 5T J MaynardRussellNick ConleyRussell
District 6Philip HaywoodBelfryCameron CatronBelfry
District 7Mike JonesEstill CoDawson BinghamEstill Co
District 8Justin HaddixCorbinCamron SizemoreCorbin
300th WINMark BrownElizabethtown
100th WINT. J. MaynardRussell
150th WINDavid BarnesCaldwell Co
100th WINMike JonesEstill Co
Class 4A
District 1Marc ClarkHopkinsvilleJalen JohnsonHopkinsville
District 2Doug PrestonFranklin-SimpsonJosiah RobeyFranklin-Simpson
District 3Alan CamposValleyBrayden CamposValley
District 4Mike MarksberrySpencer CoBrandon LeffSpencer Co
District 5Mike BowlinEast JessamineKyle GannEast Jessamine
District 6Scott ParkeyRockcastle CoChayse McClureRockcastle Co
District 7Jonathan ThomasMason CoAlex ThurzaScott
District 8Jim MatneyJohnson CentralGeordan BlantonJohnson Central
UndefeatedDoug PrestonFranklin-Simpson
350th WINDudley HiltonTaylor Co
100th WINShawn ThompsonWayne Co
250th WINJim MatneyJohnson Central
Class 5A
District 1Evan MerrickMarshall CoKeyron CatlettChristian Co
District 2Kevin WallaceBowling GreenDalan CoferBowling Green
District 3Jamie ReedSouth OldhamHunter PerdueBullitt East
District 4Mike GossettSouthenKyree HawkinsFern Creek
District 5Eddie EvistonCovington CatholicA J MeyerCovington Catholic
District 6Mark PeachAnderson CoCarter SmithMadison Southern
District 7Larry FrenchSouthwesternJake JohnsonPulaski Co
District 8Jason ChappellWhitley CoDylan WilsonWhitley Co
UndefeatedKevin WallaceBowling Green
300th WINLarry FrenchSouthwestern
150 WINJohnny HinesPulaski Co
Class 6A
District 1Jody AshbyOhio CoHunter CombsMuhlenberg Co
tieMarquel TinsleyDaviess Co
District 2Tim MattinglyCentral HardinDarius BarbourCentral Hardin
District 3Will WolfordSt. XavierJaelin CarterManual
District 4Shaun DavisEasternSugar Ray WycheEastern
District 5Mike EnglerRyle HSDante HendrixCooper
District 6Jeff MarksberrySimon KentonCameron RackeSimon Kenton
District 7Jim McKeeScott CoColby McKeeScott Co
District 8Mark ScentersMadison CentralWalker WoodLafayette
UndefeatedBob BeattyTrinity
UndefeatedMike EnglerRyle HS


2011 KFCA/RUSSELL ATHLETICS DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR

Undefeated Regular Season 10-0 and 100/150/200/250/300 Career Wins

Class/District

Player

School

Coach

School
1A District 1 Jonathon Jackson Mayfield Joe Morris  Mayfield
1A Dsitrcit 2 Jesse Keen Holy Cross Mike Fletcher Holy Cross
1A District 3 Kaleb Leach Frankfort Kevin Siple Bracken Co
1A Distrcit 4 Cameron Vocke Beechwood Noel Rash Beechwood
1A District 5 Skyler Griffith Williamsburg Jerry Herron, Jr. Williamsburg
1A District 6 B. J. Combs Hazard Mark Dixon Hazard
1A District 7 Chris Brewer Fairview Nathan McPeek Fairview
1A District 8 Randy Maynard Pikeville Chris McNamee Pikeville
Undefeated Nathan McPeek Fairview
Undefeated Joe Morris Mayfield
100th WIN Chris McNamee Pikeville
2A District1 Kendall Deese Murray  Steve Duncan Murray
2A District 2 Issac Hardesty Owensboro Catholic John Edge Owensboro Catholic
2A District 3 Hunter Bowles Glasgow Rick Wood Glasgow
2A District 4 Ivan Talley Louisville Christian Academy Stefan LeFors Louisville Christian Academy
2A District 5 Sawyer Williams Owen Co Adam Fowler Owen Co.
2A District 6 Brady Highchew Newport Cent. Catholic Josh Stratton Lloyd Memorial
2A District 7 Tryston Ford Danville Ray Graham Lexington Christian Academy
2A District 8 Joseph Jamerson Prestonburg Jonathon Parsons Betsy Layne
Undefeated John Edge Owensboro Catholic 
Undefeated Adam Fowler Owen Co.
Undefeated Rick Wood Glasgow
100th WIN David Barnes Caldwell Co
100th win Larry Harbison Metcalfe Co
3A District 1 J. D. Harmon Paducah Tilghman Shawn Berner Ft. Campbell
3A District 2 Jacob Tobias Edmonson Co. Kyle Pierce Edmonson Co
3A District 3 Anthony Wales Louisville Central Ty Scroggins Louisville Central
3A District 4 Cory Davenport Bell Co. Shawn Thompson Wayne Co.
3A District 5 Kentayvus Hopkins Bourbon Co Mark Scenters  Garrard Co
3A Distrcit 6 MacKenzie McGlone West Carter Josh Hughes Lewis Co
3A District 7 Richard Trent Breathitt Co Brian Turner Morgan Co
3A District 8 Trey Willis Belfry  Philip Haywodd Belfry
Undefeated Mike Holcomb Breathitt Co
Undefeated Kyle Pierce Edmonson Co
300th WIN Ivan McGlone Russell 
250th WIN Mike Holcomb Breathitt Co
100th WIN Shawn Berner Ft. Campbell
**346th WIN Philip Haywodd Belfry
4A District 1 Tray Carr Madisonville No. Hopkins Jack Haskins Lone Oak
4A District 2 Darrius Wickware Franklin-Simpson Ben Bruni Warren East
4A District 3 Michael Brooks Collins Jerry Lucas Collins
4A District 4 Lee Lee Hayden Valley LaKunta Farmer Doss
4A District 5 Zach Hester Boyle Co Bill Letton Lexington Catholic
4A District 6 Jeff Canady Knox Central Scott Parkey Rockcastle Co
4A District 7 Patrick Towles Highlands Dale Mueller Highlands
4A District 8 Adam Wing Rowan Co Leon Hart Ashland Blazer
Undefeated Dale Mueller Highlands
200th WIN Jim Matney Johnson Central
100th WIN Tim Schlosser Franklin Simpson
250th WIN Larry French Boyle Co
5A District 1 Cody Murphy Ohio Co Todd Huston Ohio Co
5A District 2 Eric Brown Warren Central Mike Rogers Warren Central
5A District 3 Jeremy Harness John Hardin Mark Brown John Hardin
5A District 4 Todd Asbury North Bullitt Brett Newton North Bullitt
5A District 5 Tyler Morris Cooper Randy Borchers Cooper
5A District 6 Ryan Timmons Franklin Co Chris Tracy Franklin Co
5A District 7 Deon Shannon Lincoln Co Mike Settles Lincoln Co
5A District 8 Marcus McMillian Harlan Co Tom Larkey Harlan Co
Undefeated Chris Tracy Franklin Co
Undefeated Kevin Wallace Bowling Green
Undefeated Mark Brown John Hardin
250th WIN Mark Brown John Hardin
150th WIN Danny Leasor Bullitt Central
6A District 1 Avery Pitt Henderson Co Ron Barnard Marshall Co
6A District 2 Thomas Wilson Meade Co Mark Perry Central Hardin
6A District 3 Kiante Northington Butler Corey Crume Southern
6A District 4 James Quick Trinity Beatty Trinity
6A District 5 Tanner Evans Eastern Matt Brown Oldham Co
6A District 6 Tyler Durham Campbell Co Steve Lickert Campbell Co
6A District 7 Ben Lawler Scott Co Jim McKee Scott Co
6A District 8 Pokey Harris Geo. Rogers Clark Bert Brown Madison Central
Undefeated Jim McKee Scott Co
Undefeated Bob Beatty Trinity
PLAYER OF THE YEAR COACH OF THE YEAR
Class/District Player School Coach School
Class 1A Jonathan Jackson Mayfield Noel Rash Beechwood
Class 2A Issac Hardesty Owensboro Catholic Rick Wood Glasgow
Class 3A Anthony Wales Central Kyle Pierce Edmonson Co
Class 4A Patrick Towles Highlands Dale Mueller Highlands
Class 5A Todd Asbury North Bullitt Mike Rogers Warren Central
Class 6A James Quick Trinity Bob Beatty Trinity

 

 

2010 KFCA/RUSSELL ATHLETICS DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR

Undefeated Regular Season 10-0 and 100/150/200/250/300 Career Wins

Class/District Player School Coach School
1A/1 Jonathon Jackson Mayfield Joe Morris Mayfield
1A/2 Jesse Keen Holy Cross Mike Fletcher Holy Cross
1A/3 Cameron Vocke Beechwood Rick Hornsby Ludlow
1A/4 Zach Adair Trimble Co Craig Foley Frankfort
1A/5 Zach West LCA Ray Graham LCA
1A/6 James Payne Willimasburg Jerry Herron Williamsburg
1A/7 Jon Combs Hazard Mark Dixon Hazard
1A/8 Rany Maynard Pikeville Chris McNamee Pikeville
Undefeated 10–0 Joe Morris Mayfield
Undefeated 10–0 Mark Dixon Hazard
2A/1 Brandon Sigler Cladwell Co Steve Duncan Murray
2A/2 Russell Hayden Owensboro Catholic John Edge Owensboro Catholic
2A/3 Tavion Parrish Glasgow Rick Wood Glasgow
2A/4 Patrick Brand Danville Mark Perry Washington Co
2A/5 Garrit Leicht DeSales Adam Fowler Owen Co
2A/6 Chris Kelly Newport Cent. Cath. Eddie Eviston Newport Cent. Cath.
2A/7 Joseph Jamerson Prestonburg Reed Fields Bath Co
2A/8 Troy Napier Leslie Co Eddie Melton Leslie Co
Undefeated 10–0 Steve Duncan Murray
3A/1 Aaron Hedgepath Union Co Randy Wyatt Paducah Tilghman
3A/2 D. J. Quarles Russellville John Myers Russellville
3A/3 Anthony Wales Central Ty Scroggins Central
3A/4 Luke Magness Henry Co Billy Martin North Oldham
3A/5 Erik Manning Somerset Shawn Thompson Wayne Co
3A/6 Richard Trent Breathitt Co Tony Burchett Powell Co
3A/7 Josh Harris Mason Co Kevin Brown West Carter
3A/8 Avery Ray Sheldon Clark Philip Haywood Belfry
Undefeated 10–0 Robbie Lucas Somerset
4A/1 Josh Freidrich Calloway Co Jack Haskins Lone Oak
4A/2 Hunter York Allen Co Scottsville Brad Hood Allen Co Scottsville
4A/3 Jacorey Richey Western Lavell Boyd Western
4A/4 Brandon Cresap Collins Brett Newton North Bullitt
4A/5 Jesse Jenson Holmes Stephen Lickert Holmes
4A/6 Lamar Dawson Boyle Co Mike Bowlin East Jessamine
4A/7 Corey Davenport Bell Co Wayne Mills Knox Central
4A/8 Darrell Cross Rowan Co Shandon Brown Rowan Co
Undefeated 10–0 Bradley Hood Allen Co Scottsville
Undefeated 10–0 Dudley Hilton Bell Co
Undefeated 10–0 Larry French Boyle Co
5A/1 Marcoreyon Tandy Christian Co Steve Lovelace Christian Co
5A/2 Demonte Smith Warren Central Mike Rogers Warren Central
5A/3 Damion Wibble Bullitt Central Dan Leasor Bullitt Central
5A/4 Demichael Jackson Jeffersontown Mark Peach Anderson Co
5A/5 Patrick Towles Highlands Dale Mueller Highlands
5A/6 J. J. Jude Johnson Central Leon Hart Ashland
5A/7 Zach Eastham Pulaski Co Dale Anderson Southwestern
5A/8 Jordan Calton Harlan Co Shannon Arnett Clay Co
Undefeated 10–0 Mark Brown John Hardin
6A/1 Nate Dorsey Henderson Co Ron Barnard Marshall Co
6A/2 Tristan Long Central Hardin Crad Jaggers North Hardin
6A/3 Marcus Brown PRP Jason Hiser PRP
6A/4 Jalen Harrington Fern Creek Chris Wolfe Male
6A/5 Demarcus Smith Seneca Bob Beatty Trinity
6A/6 Chad Lawrence Simon Kenton Bryson Warner Ryle
6A/7 Tanner Napier Lafayette Carl Hayden Lafayette
6A/8 Vinny Miller Henry Clay Sam Simpson Henry Clay
1A 100th Career Win J. B. Donahue Harlan HS
1A 100th Career Win Ray Graham LCA
2A 300th Career Win Sam Harp Danville HS
2A 100th Career Win Rick Wood Glasgow HS
3A 150th Career Win David Buchanan Mason Co HS
4A 100th Career Win Rodney Armes LaRue Co HS
4A 200th Career Win Jack Haskins Lone Oak HS
5A 100th Career Win Tom Spritzky Dixie Heights HS
5A 200th Career Win Dale Mueller Highlands HS
5A 250th Career Win Tom Larkey Harlan Co HS
5A 200th Career Win Kevin Wallace Bowling Green HS
6A 100th Career Win Mike Jackson Ballard HS
2010
Player of the Year School Coach of the Year School
1A Jon Combs Hazard HS Joe Morris Mayfield
2A Brandon Sigler Caldwell Co HS Steve Duncan Murray HS
3A Anthony Wales Central HS John Myers Russellville HS
4A Lamar Dawson Boyle Co HS Brad Hood Allen Co. Scottsville
5A Maroreyn Tandy Christian Co HS Mike Rogers Warren Central HS
6A Demarcus Smith Seneca HS Bryson Warner Ryle HS

 

 

 

2009 KFCA/RUSSELL ATHLETICS DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS

Class/District
Coach
School
Player
School
1A/1 Xavier Shelton Mayfield HS Joe Morris Mayfield HS
1A/2 Daniel Mark KCD Stan Torzewski Bethlehem HS
1A/3 Matt Rigdon Beechwood HS Noel Rash Beechwood HS
1A/4 Nate Brown Gallatin Co HS Craig Foley Frankfort HS
1A/5 Dominique Hayden Lexington Christian Paul Rains Lexington Christian
1A/6 Ryan Moses Williamsburg HS David Mitchell Lynn Camp HS
1A/7 Allan Fugate Hazard HS Mark Dixon Hazard HS
1A/8 Logan Crowder Allen Central HS Jeremy Hall Allen Central HS
1A Player of the Year: Dominique Hayden
1A Coach of the Year: Paul Rains
2A/1 Brandon Wicks Murray HS Steve Duncan Murray HS
2A/2 Antonio Andrews Ft. Campbell HS Shawn Berner Ft. Campbell HS
2A/3 Neil Wilson Monroe Co Mike Griffiths Green Co HS
2A/4 Will Dunn Danville HS Sam Harp Danville HS
2A/5 Ryan Johnson DeSales HS Mark Sander DeSales HS
2A/6 Markel Walker Covington Holy Cross Bruce Kozerski Covington Holy Cross
2A/7 Michael Burchett Prestonburg HS John DeRossett Prestonburg HS
2A/8 Caleb Watkins Corbin HS Steve Jewell Corbin HS
2A Player of theYear: Antonio Andrews
2A Coach of the Year: Shawn Berner
3A/1 Spencer Phillips McLean Co HS Steven Carter Union Co HS
3A/2 Steven Caudill Edmonson Co HS Kyle Pierce Edmonson Co HS
3A/3 Tim Patterson Central HS Ty Scroggins Central HS
3A/4 Luke Magness Henry Co HS Chris Engstrand Henry Co HS
3A/5 Tyler Ray Garrard Co HS Robbie Lucas Somerset HS
3A/6 Kenton Roberts Estill Co HS Mike Holcomb Breathitt Co HS
3A/7 Neal Pawsat Mason Co HS David Buchanan Mason Co HS
3A/8 Thomas Varney Belfry HS Phillip Haywood Belfry HS
3A Player of the Year: Tim Patterson
3A Coach of the Year: Robbie Lucas
4A/1 Cameron Looper Lone Oak HS Jack Haskins Lone Oak HS
4A/2 Cory Cooper Allen Co. Scottsville Brad Hood Allen Co. Scottsville HS
4A/3 Bradley Vincent Fairdale HS Roger Deskins Valley HS
4A/4 Dylan Peterson Marion Co HS Jeff Robbins Marion Co HS
4A/5 Malcom Thomas Harrison Co HS Lee Teegarden Pendleton Co HS
4A/6 Rees MacShara Boyle Co HS Larry French Boyle Co HS
4A/7 Aaron Watts McCreary Co Central HS Clinton Gay McCreary Co Central HS
4A/8 Shane Pack Lawrence Co HS Luke Salmons Lawrence Co HS
4A Player of the Year: Rees MacShara
4A Coach of the Year: Luke Salmons
5A/1 Kal Prince Owensboro HS Steve Lovelace Christian Co HS
5A/2 Hunter Gary Grayson Co HS Ed Smart Grayson Co HS
5A/3 Jeremaine Bennett Bullitt Central HS Danny Leasor Bullitt Central HS
5A/4 Jake Russell Anderson Co HS Matt Brown Oldham Co HS
5A/5 Austin Collingsworth Highlands HS Dale Mueller Highlands HS
5A/6 Josh Alber Ashland Blazer HS Leon Hart Ashland Blazer HS
5A/7 Zach Eastham Pulaski Co HS John Hines Pulaski Co HS
5A/8 Jordan Amis Perry Co Central HS Tom Larkey Harlan Co HS
5A Player of the Year: Jake Russell
5A Coach of the Year: John Hines
6A/1 Dean Wathen Henderson Co HS Lance Gregory Graves Co HS
6A/2 Tyler Crow Meade Co Jamie Egli Nelson Co HS
6A/3 De Angelo Thomas Butler HS Scott Carmony Butler HS
6A/4 John Giddens Male HS Bobby Redman Male HS
6A/5 Devante Parker Ballard HS Bob Beatty Trinity HS
6A/6 Miles Simpson Simon Kenton HS Jeff Marksberry Simon Kenton HS
6A/7 Eric Shaw Lafayette HS Jim McKee Scott Co HS
6A/8 Jerry Williams Henry Clay HS Paul Columbia Clark Co HS

6A Player of the Year: Miles Simpson

6A Coach of the Year: Jeff Marksberry
UNDEFEATED REGULAR SEASON 2009
SEASON 10-0
2A Murray HS Steve Duncan
Ft. Campbell HS Shawn Berner
Prestonburg HS John DeRossett
3A Somerset HS Robbie Lucas
Mason Co David Buchanan
4A Allen Co-Scottsville HS Bradley Hood
Boyle Co HS Larry French
Lawrence Co HS Luke Salmons
5A John Hardin HS Mark Brown
Highlands HS Dale Mueller
100th WIN
1A Dave Eckstein Bellevue HS
2A Mike Griffiths Green Co HS
Steve Jewell Corbin HS
5A Joe Prince Owensboro HS
Dale Anderson Southwestern HS
150th WIN
2A Kenny Roark Middlesboro
300th WIN
6A Mike Glaser St. Xavier HS

 

 

KFCA 2008 DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Class/District
Coach
School
Player
School
1A DISTRICT 1 Al Starnes Crittenden Co HS J. D. Gray Crittenden Co HS
1A DISTRICT 2 Dave Weston Louisville Holy Cross Ethan Bowles Caverna HS
1A DISTRICT 3 Noel Rash Beechwood HS *Justin Sherlock Dayton HS
*Nieco Teiple Beechwood
1A DISTRICT 4 Steve Frommeyer Eminence HS Quan Weaver Frankfort HS
1A DISTRICT 5 Randy Vanderhoof Raceland HS Bret Denton Raceland HS
1A DISTRICT 6 Jerry Jerron Williamsburg HS Tyler Rollins Williamsburg HS
1A DISTRICT 7 Jerry Herron Hazard HS Greg Adams Hazard HS
1A DISTRICT 8 *Jeremy Hall Allen Central HS *Hunter Crowder Allen Central HS
*Jason Kinner Paintsville HS *Daniel Harmon Pikeville HS
2A DISTRICT 1 *Steve Duncan Murray HS *Brandon Bridges Trigg Co HS
*Shannon Burcham Trigg Co HS *Will Barnes Caldwell Co HS
2A DISTRICT 2 Shawn Berner Ft. Campbell HS Antonio Andrews Ft. Campbell HS
2A DISTRICT 3 John Petett Monroe Co HS Justin Harlan Monroe Co HS
2A DISTRICT 4 Mark Perry Washington Co HS Joe Joe Simms Washington Co HS
2A DISTRICT 5 Mike Weedman Carroll Co HS Andy Sisentein Caroll Co HS
2A DISTRICT 6 *Bob Schneider Newport Catholic HS Markel Walker Covington Holy Cross
*Bruce Kozerski Covington Holy Cross Rob Kues Newport Catholic HS
2A DISTRICT 7 Reed Fields Bath Co HS Austin Gearhart Prestonburg HS
2A DISTRICT 8 *Steve Jewell Corbin HS Hunter Adams Middlesboro HS
*Joe Beder Knott Co HS
3A DISTRICT 1 Josh Staples Muhlenberg South Aaron Johnson Muhlenberg South
3A DISTRICT 2 Robert Tuck Butler Co HS Zach Vincent Edmonson Co
3A DISTRICT 3 Ridge Wilson Central HS Ty Scroggins Central HS
3A DISTRICT 4 Billy Martin North Oldham HS Cameron Smith Spencer Co HS
3A DISTRICT 5 Shawn Thompson Wayne Co HS Chris Thomas Taylor Co HS
3A DISTRICT 6 Mike Holcomb Breathitt Co HS Channing Fugate Breathitt Co HS
3A DISTRICT 7 David Buchanan Mason Co HS Drew Abrams Russell HS
3A DISTRICT 8 Philip Haywood Belfry HS Ivan Lee Belfry HS
4A DISTRICT 1 Jack Haskins Lone Oak HS Jamarielle Brown Lone Oak HS
4A DISTRICT 2 Bradley Hood Allen Co Scottsville HS Shenard Holton Warren East HS
4A DISTRICT 3 Roger Deskins Valley HS Gerwan Brewer Valley HS
4A DISTRICT 4 Doug Preston Bullitt East HS *Eric Miles Marion Co HS
*Dalton Cissell North Bullitt HS
4A DISTRICT 5 Dennis Ledford Franklin Co HS Deron Hicks Franklin Co HS
4A DISTRICT 6 Larry French Boyle Co HS Rees MacShara Boyle Co HS
4A DISTRICT 7 Dudley Hilton Bell Co HS Spencer Greer Bell Co HS
4A DISTRICT 8 Lee Evans Boyd Co HS Zac Wilson Boyd Co HS
5A DISTRICT 1 *Joe Prince Owensboro HS Yorel Shemwell Owensboro HS
*Steve Lovelace Christian Co HS
5A DISTRICT 2 Ed Smart Grayson Co HS Tevin Barksdale Bowling Green HS
5A DISTRICT 3 Lakunta Farmer Doss HS Demitric Unseld Doss HS
5A DISTRICT 4 Matt Brown Oldham Co HS Jacob Russell Anderson Co HS
5A DISTRICT 5 Leon Hart Ashland Blazer HS Steven Duckworth Woodford Co HS
5A DISTRICT 5 Dale Mueller Highlands HS *Brandon Roller Highlands HS
*Charles Riley Holmes HS
5A DISTRICT 6 Leon Hart Ashland Blazer HS Steven Duckworth Woodford Co HS
5A DISTRICT 7 Johnny Hines Pulaski Co HS Chris Muse Pulaski Co HS
5A DISTRICT 8 Jim Black Whitley Co HS Charlie Banks Letcher Central HS
6A DISTRICT 1 Will Weaver Madisonville No. Hopkins HS Courtland Dillard Apollo HS
6A DISTRICT 2 Mark Nelson Greenwood HS *Logan Pemberton Greenwood
*Alex Furnival Meade Co HS
6A DISTRICT 3 *Jason Stinson PRP Duece Finch St. Xavier HS
*Scott Carmony Butler HS
6A DISTRICT 4 Dan Leasor Bullitt Central HS Calvin Ferguson Southern HS
6A DISTRICT 5 Mike Jackson Ballard HS Demarcus Smith Seneca HS
6A DISTRICT 6 Rick Thompson Boone Co HS *Miles Simpson Simon Kenton HS
*Charles Quainoo Boone Co HS
6A DISTRICT 7 Rob Sayre Lafayette HS *Samuel Simpson Henry Clay HS
*Eric Shaw Lafayette HS
6A DISTRICT 8 Jim McKee Scott Co HS Ryan Williams Clark Co HS
*TIED IN VOTING
UNDEFEATED REGULAR SEASON 2008
Class 1 A Randy Vanerhoof Raceland HS
Class 2 A Steve Jewell Corbin HS
Class 3 A Philip Haywood Belfry HS
Class 4 A Dudley Hilton Bell Co HS
Larry French Boyle Co HS
Class 6 A Mike Glaser St. Xavier HS
100th WIN
Class 1 A Joe Morris Mayfield HS
Class 6 A Curtis Higgins Fern Creek HS
200th WIN
Class 1 A Steve Frommeyer Eminence HS

 

 

 

KFCA 2007 DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Class/District
Player
School
Coach
School
1A/1 Daeron Williams Fulton City HS Wayne Lohaus Fulton City HS
1A/2 Blake Stanley Bethlehem HS Stan Torsewski Bethlehem HS
1A/3 *Ricky Buckler Bellevue HS Dave Eckstein Bellevue HS
1A/3 *Cody Elliott Beechwood HS
1A/4 E. J. Fields Frankfort HS Tim Browning Gallatin Co HS
1A/5 *Dominique Hayden LCA
1A/5 *Brett Denton Raceland HS Paul Rains LCA
1A/6 *Shumari Bridgewater Campbellsville HS George Hatcher Clinton Co HS
1A/6 *Joe Roskopf Lynn Camp HS
1A/7 *Tyler Olinger Hazard HS Mark Dixon Hazard HS
1A/7 *Aaron Jones Harlan HS
1A/8 Daniel Harmon Pikeville HS Donnie Daniels South Floyd HS
2A/1 Jamie King Murray HS David Barnes Caldwell Co HS
2A/2 C. J. Croft Ft. Campbell HS Shawn Berner Ft. Campbell HS
2A/3 Will Warf Metcalf Co HS *Mike Griffiths Green Co HS
2A/3 *Billy Lindsey Glasgow HS
2A/4 Kebbie Scott Bardstown HS Sam Harp Danville HS
2A/5 John French DeSales HS Mark Sander DeSales HS
2A/6 J. West Holy Cross HS Roy Lucas, Jr. Lloyd HS
2A/7 Jonah Justice Shelby Valley HS Kevin Saunders Shelby Valley HS
2A/8 *Clint Cashen Corbin HS Steve Jewel Corbin HS
3A/1 *Malik Curtley Paducah Tilghman HS Perry Thomas Paducah Tilghman
3A/1 *Phillip Spencer McLean Co HS
3A/2 Dustin Sydnor Russellville HS John Myers Russellville HS
3A/3 *Chance Boone Elizabethtown HS *Brad Todd Elizabethtown HS
3A/3 *Mister Cobble Central HS *Ty Scroggins Central HS
3A/4 Chris Riggs Spencer Co HS Matt Powenski Spencer Co HS
3A/5 John Cole Somerset HS Shawn Thompson Wayne Co
3A/6 Colby Fugate Breathitt Co HS Mike Holcomb Breathitt Co
3A/7 Tyler Jones Russell HS David Buchanan Mason Co
3A/8 Adam Dials Sheldon Clark HS Philip Haywood Belfry HS
4A/1 Corey Robinson Lone Oak HS Jack Haskins Lone Oak HS
4A/2 Courtney Dalcourt Franklin-Simpson HS Ben Bruni Warren East HS
4A/3 Jordan Mills Fairdale HS Roger Deskins Valley HS
4A/4 Dalton Cissell North Bullitt HS Jeff Robbins Marion Co HS
4A/5 *Deron Hicks Franklin Co HS Dennis Ledford Franklin Co HS
4A/5 *Julius Talbott Harrison Co
4A/6 Winston Guy Lexington Catholic HS Bill Letton Lexington Catholic HS
4A/7 Aaron Watts McCreary C. Central HS *Dudley Hilton Bell Co HS
4A/7 *Wayne Mills Knox Central HS
4A/8 *Acie Waller Lawrence Co HS *Bill Baldridge Rowan Co HS
4A/8 *Eddie Young Rowan Co HS *Billy Goldsmith Lawrence Co HS
5A/1 Blake Roberts Owensboro HS Joe Prince Owensboro HS
5A/2 D. L. Moore Bowling Green HS Kevin Wallace Bowling Green HS
5A/3 Matt Denham John Hardin HS Wade Williams Waggener HS
5A/4 Brandon Cason Jeffersontown HS Mark Peach Anderson Co HS
5A/5 Clay Cecil Highlands HS Dale Mueller Highlands HS
5A/6 Kaleb Curtis Montgomery Co HS Dan Gooch Montgomery Co HS
5A/7 Levi Rogers Lincoln Co HS Larry French Lincoln Co HS
5A/8 Zach Lewis Clay Co HS Bert Browne Perry Co Central HS
6A/1 Alomondo Theus Henderson Co HS Marcus Kimbrell Daviess Co HS
6A/2 J. L. Cannady Meade Co HS Bart Bruner Nelson Co HS
6A/3 Rolandan “Duece” Finch St. Xavier HS Joe Nichols Manual HS
6A/4 N/A N/A
6A/5 Will Stein Trinity HS Bob Beatty Trinity HS
6A/6 Corey Farris Boone Co HS *Troy Styer Campbell Co HS
6A/6 *Jeff Marksberry Simon Kenton HS
6A/7 *Ryan Phillippi Henry Clay HS Mike Harmon Lafayette HS
6A/7 *Ty Sparks Tates Creek HS
6A/8 *Sam Payne Scott Co HS Jim McKee Scott Co HS
6A/8 *Brandon Lawson Scott Co HS
* ties

 

 

KFCA 2006 DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
DIST
CL
PLAYER
SCHOOL
COACH
SCHOOL
1 1A Adam Shelton Mayfield Wayne Lohaus Fulton City
2 1A Will Warf Metcalf Co Marshall Enoch McLean Co
3 1A Wenquel Graves Bardstown Joey Downs Bardstown
4 1A David Bird* Trimble Co John Poynter Trimble Co
4 1A Antoine Robinson* Frankfort
5 1A Michael Vicars Newport Central Catholic Stephen Lickert Dayton HS
6 1A Scott Grizzle* Raceland HS Randy Vanderhoof Raceland HS
6 1A Patrick Fort* Lexington Christian Academy
7 1A John Cole Somerset J. B. Donahue* Harlan HS
7 1A Jay Cobb* Somerset
8 1A Daniel Harmon Pikeville Mike Jackson Pikeville
1 2A Camron Williams Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
2 2A Seth Graves Monroe Co John Pettet Monroe Co
3 2A Justin Collins Western Rodney Armes Larue Co
4 2A Marcus Patterson Casey Co. Shawn Thompson Wayne Co
5 2A Brandon Ford Mercer Co Marty Jaggers Mercer Co
6 2A Kasey Clark Russell Kevin Brown West Carter
7 2A Trevor Hoskins Middlesboro Kenny Roark Middlesboro
8 2A Adam Dials* Sheldon Clark Shawn Hager* Sheldon Clark
8 2A Dustin May* Belfry Philip Haywood* Belfry
1 3A Emmanuel Taylor Hopkinsville Perry Thomas Paducah Tilghman
2 3A Avery Hibbitt Bowling Green Brad Hood Allen Co Scottsville
3 3A Dalton Cissell North Bullitt Brett Newton North Bullitt
4 3A Josh Miller Boyle Co Dale Anderson Southwestern
5 3A Jordan Kramer Highlands Dale Mueller Highlands
6 3A Kaelin Ammons Franklin Co Mike Bowlin East Jessamine
7 3A Dusty Miller* Rockcastle Co Aaron Stepp Clay Co
7 3A Zach Lewis* Clay Co
8 3A Shawn Grimm Johnson Central Jim Matney Johnson Central
1 4A Alan Williams Marshall Co Mike Rogers Graves Co
2 4A Antoinne Lightfoot Henderson Co Jeff Carlberg* Apollo
2 4A Joe Prince* Owensboro
3 4A Mark Terry North Hardin Bart Bruner* Nelson Co
3 4A Mark Brown* John Hardin
4 4A Doug Beaumont* Male Shawn Thompson Iroquois
4 4A Victor Anderson* St. Xavier
5 4A Alex Matthews Shelbly Co Chad Lyons Southern
6 4A Brandon Griffin Campbell Co Troy Styer Campbell Co
7 4A Ty Sparks* Tates Creek Mike Harmon Lafayette
7 4A Chris Tune* Lafayette
8 4A Braxton Miller Lincoln Co Larry French Lincoln Co
* tied in voting

 

KFCA 2006 ASSISTANT COACH OF THE YEAR

Region
Name
High School
Region 1 Jeff Griffith Bowling Green HS
Region 2 Jerry Perry Danville HS
Region 3 Mike Engler Lexington Catholic
Region 4 John Paul Chapman Breathitt Co HS
Winner Jeff Griffith, Bowling Green HS

 

 

KFCA 2005 DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
DIST
CLASS
PLAYER
SCHOOL
COACH
SCHOOL
REGIONAL REP
SCHOOL
1 1A Josh Hatchell* Mayfield Mancel Elam Fulton Co Joe Morris Mayfield
1 1A Blake Rust* Mayfield
2 1A T. K. Guess Crittenden Co Larry Harbison Metcalfe Co
3 1A Wes McDermott Holy Cross Joey Downs Bardstown Joey Downs Bardstown
4 1A Darius Baughman Danville Sam Harp Danville
5 1A Tyrell Hayden Lexington Christian Academy Paul Rains Lexington Christian Academy Paul Rains Lexington Christian
6 1A Sam Diehl Newport Central Catholic Dave Eckstein Bellevue
7 1A Jimmy Chaffins Lynn Camp Jay Cobb Somerset Jay Cobb Somerset
8 1A Durrell Olinger Hazard Bill Mike Runyan Paintsville
1 2A Micah Johnson Ft. Campbell Shawn Berner Ft. Campbell Curtis Higgins Trigg Co
2 2A Houston Kamuf Owensboro Catholic Kyle Pierce Edmonson Co
3 2A Justin Collins Western Mark Perry Washington Co Rodney Armes LaRue Co
4 2A Eric Blackwood* Corbin Andy Stephens* Casey Co
4 2A Ryan Steele* Wayne Co Shawn Thompson* Wayne Co
5 2A Jeremy Addington Lloyd Memorial John Schlarman* Newport Donald Damron East Carter
5 2A Marty Jaggers* Mercer Co
6 2A Jordan Fritz Fleming Co Donald Damron East Carter
7 2A Ryan Howard Leslie Co Tim Koogler Leslie Co Phillip Haywood Belfry
8 2A Matt Maynard Belfry Philip Haywood Belfry
1 3A Emmanuel Taylor Hopkinsville Dixie Jones Hopkinsville Tim Schlosser Franklin-Simpson
2 3A Avery Hibbitt Bowling Green Kevin Wallace Bowling Green
3 3A Cory Rakes Bullitt East Mike Settles Bullitt East Mike Settles Bullitt East
4 3A Seth Tamme Boyle Co Bill Sharp Russell Co
5 3A Drew Ellison Covington Catholic Dale Mueller Highlands Ray Graham Harrison Co
6 3A Justin Burke Lexington Catholic Donny Walker Franklin Co
7 3A Matt Burkhart* Rockcastle Co Tom Larkey* Rockcastle Co David Buchanan Mason Co
7 3A Steven Hunter* Bell Co Dudley Hilton* Bell Co
8 3A Ian Holbrook Ashland Blazer David Buchanan Mason Co
1 4A Quinten Curry Warren Central Bill Cox* Warren Central David Barnes Daviess Co
1 4A Mike Rogers* Graves Co
2 4A Will Fidler Henderson Co Duffer Duffy Henderson Co
3 4A Jerren Morning John Hardin HS Mark Brown John Hardin Hs Larry Mofield Meade Co
4 4A Wes Brown Pleasure Ridge Park Chris Wolfe Pleasure Ridge Park
5 4A Matt Sauerbeck Campbell Co Tom Spritzky Dixie Heights Tom Spritzky Dixie Heights
6 4A K J Black Fern Creek Todd Shipley Shelby Co
7 4A Rod Johnson Henry Clay Chris Tracy Woodford Co Mike Harmon Lafayette
8 4A Ronnie Letcher Madison Central Kenny Turner Madison Central
*Tie in voting
KFCA 2004 DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Dist
Class
Player
School
Coach
School
Regional Rep
School
1
1A
Cory Zirble Murray HS Joe Morris Mayfield HS Joe Morris Mayfield HS
2
1A
Jordan Doyle Hancock Co HS Brock Shoulders Hancock Co HS
3
1A
Kwasi Obeng Bardstown HS Joey Downs Bardstown HS Joey Downs Bardstown HS
4
1A
Kelvin Turner Danville HS Greg Ulasiewicz Owen Co HS
5
1A
Mike Lewis* Ludlow HS Steve Hensley Ludlow HS Paul Rains Lexington Christian
5
1A
Ben Kelley* Newport Catholic HS
6
1A
Stephen Crisp Fairview HS Chad Tackett Fairview HS
7
1A
Andy Greer Williamsburg HS Jim Black Williamsburg HS Jay Cobb Somerset HS
8
1A
Robert Shurtleff Pikeville HS Donnie Daniels South Floyd HS
1
2A
Steven Wadlington Trigg Co HS Jack Haskins Lone Oak HS Curtis Higgins Trigg Co
2
2A
Zach Barnard Owensboro Catholic HS Jerry Eubank Glasgow HS
3
2A
Chris Todd Elizabethtown HS Mark Sanders DeSales HS Rodney Armes Larue Co HS
4
2A
Spencer Crutchfield Garrard Co. HS Steve Stonebraker Garrard Co HS
5
2A
Andrew McCloud Mercer Co HS Mark Goetz Newport HS Donald Damron East Carter HS
6
2A
Josh Gross Russell HS Ivan McGlone Russell HS
7
2A
Jacob Hundley Breathitt Co HS Mike Holcomb Breathitt Co HS Phillip Haywood Belfry HS
8
2A
Doug Howard Belfry HS Phillip Haywood Belfry HS
1
3A
Kenny Manual Union Co HS Perry Thomas Paducah Tilghman HS Tim Schlosser Franklin-Simpson HS
2
3A
Caily Hogan* Franklin-Simpson HS Kevin Wallace Bowling Green HS
2
3A
Russell Parker* Bowling Green HS
3
3A
Alfanso Smith Waggener HS Chris Wolfe Waggener HS Mike Settles Bullitt East HS
4
3A
Brandon Smith Boyle Co HS Chuck Smith Boyle Co HS
5
3A
Jordan Nevels Highlands HS Dale Mueller Highlands HS Ray Graham Harrison Co HS
6
3A
Adam Richey East Jessamine HS David Hensley East Jessamine HS
7
3A
Shawn Robbins Bell Co HS Tom Larkey Rockcastle Co HS David Buchanan Mason Co HS
8
3A
Kaleb Meenach Boyd Co HS Leon Hart Ashland Blazer HS
1
4A
Donnie Thacker Graves Co HS Mike Lawson Marshall Co HS David Barnes Daviess Co HS
2
4A
Will Fidler* Henderson Co HS Duffer Duffy Henderson Co HS
2
4A
Timmy Wimsatt* Daviess Co HS
3
4A
Andre Robinson Manual HS Joe Nichols Manual HS Dan Leasor Pleasure Ridge Park
4
4A
Steven Crepes Nelson Co HS Bill Mason Nelson Co HS
5
4A
Earl Heyman Ballard HS Mark Catlett Ballard HS Tom Spritzky Dixie Heights HS
6
4A
Trevor Stellman Conner HS Tom Stellman Conner HS
7
4A
Ted Sberna Scott Co HS Mike Harmon* Lafayette HS Mike Harmon Lafayette HS
7
4A
Mark Willoughby* Tates Creek HS
8
4A
Paul Warford Madison Central HS Kenny Turner Madsion Central HS
* tie in voting
KFCA 2003 DISTRICT
PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Class
Reg
Dist
KFCA Player ’03
School
KFCA Coach ‘O3
High School
1A
1
1
Micah Jones Mayfield Joe Morris Mayfield
1A
1
2
David Hammer Metcalfe Co Larry Harbison Metcalfe Co
1A
2
3
Ian Hoskins Campbellsville Steve Hart Bethlehem
1A
2
4
Mark Dunn* Harrodsburg Craig Foley Frankfort
1A
2
4
Kelvin Turner* Danville
1A
3
5
Jeff Wera Beechwood Steve Hensley Ludlow
1A
3
6
Chris Jennings Fairview Chad Tackett Fairview
1A
4
7
Neal Tucker Somerset Jay Cobb Somerset
1A
4
8
Steven Sizemore Hazard Mark Dixon Hazard
2A
1
1
Marcus McClinton Ft. Campbell Shawn Berner Ft. Campbell
2A
1
2
Craig Lanham Owensboro Catholic Mike Lawson Owensboro Catholic
2A
2
3
Chris Todd Elizabethtown Brett Burnett Elizabethtown
2A
2
4
Jerrod Lawson Corbin Steve Jewell Corbin
2A
3
5
Andrew McCloud Mercer Co Roy Lucas, Jr Lloyd Memorial
2A
3
6
Aaron Miller East Carter Donald M. Damron East Carter
2A
4
7
Josh Murtaugh Whitesburg Kenny Roark Middlesboro
2A
4
8
Doug Howard* Belfry Phillip Haywood Belfry
2A
4
8
Nick Jamerson* Prestonburg
3A
1
1
Hunter Cantwell Paducah Tilghman Perry Thomas Paducah Tilghman
3A
1
2
Cailyn Hogan Franklin-Simpson Kevin Wallace Bowling Green
3A
2
3
Cole Draughn Pulaski Co Johnny Hines* Pulaski Co
3A
2
3
Chuck Smith* Boyle Co
3A
2
4
Terrall Sowell Waggener Chris Wolfe Waggener
3A
3
5
Kevin Bramlett Oldham Co Mike Jackson Oldham Co
3A
3
6
Wes Coleman East Jessamine Donny Walker Franklin Co
3A
4
7
Al Holland Perry Central Dudley Hilton Bell Co
3A
4
8
Dustin Grutza Mason Co David Buchanan Mason Co
4A
1
1
Alexis Haskett* Christian Co Mike Whitaker Christian Co
4A
1
1
Lonnell DeWalt* Warren Central
4A
1
2
Dustin Reed Henderson Co Tom Duffy Henderson Co
4A
2
3
Cornelius Horne North Hardin Bill Mason Nelson Co
4A
2
4
KJ Austin Bruce* St. Xavier Steve Jewell Butler
4A
2
4
Antonio Drane* Butler
4A
3
5
Andy Clark Seneca Lonnie Oldham Seneca
4A
3
6
David Norris Dixie Heights Tom Stellman Conner
4A
4
7
Aubrey White Henry Clay Mike Harmon Lafayette
4A
4
8
Nick Blair North Laurel Kenny Turner Madison Central
*tie *tie
All awards will be given
out at halftime of the football class you participated in.